Akademia Sportowa - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Logowanie

Kalendarium

17

01-2019

czwartek

18

01-2019

piątek

19

01-2019

sobota

20

01-2019

niedziela

21

01-2019

pon.

22

01-2019

wtorek

23

01-2019

środa

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 16, wczoraj: 253
ogółem: 1 168 630

statystyki szczegółowe

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

RODZIC - SUPERKIBIC

RODZIC    SUPERKIBIC

Jeśli jesteś rodzicem, który podczas meczu krzyczy na swoje dziecko, daje wskazówki wszystkim zawodnikom na boisku, poprawia sędziego i skacze przy linii bocznej, jakby był to finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej to jest to artykuł dla Ciebie.

Rodzicu pamiętaj, że nie jesteś menedżerem Chelsea Londyn czy FC Barcelony, a Twoja pociecha nie jest profesjonalnym piłkarzem. Młodzi piłkarze  są dziećmi i nie potrzebują nikogo krzyczącego i skaczącego przy linii autowej jak szaleniec, jak gdyby ich życie zależało od rezultatu meczu albo występu ich dzieci.

 • jednym z głównych przyczyn rezygnacji z pięknej gry, jaką jest piłka nożna jest presja rodziców na dziecko.
 • jednym z największych bólów głowy trenerów są natrętni rodzice.
 • jednym z największych snów każdego rodzica jest, aby ich dziecko stało się profesjonalnym piłkarzem.
 • powodem, dla którego dzieci grają w piłkę nożną jest   ZABAWA  !!!

Wyjmując czynnik zabawy z gry dziecka, od razu widać zniechęcenie i znudzenie, co prowadzi do rezygnacji. Jest to wielka szkoda, ponieważ piłka nożna jest piękną grą w oczach grających w nią osób. Nie stała się najpopularniejszym sportem na świecie przez przypadek ! Rodzicowi bardzo trudno jest stanąć i obserwować swoje dziecko upadające na twarz czy przegrywające z przeciwnikiem.

Twój instynkt podpowiada, aby zachęcać je, lecz jest cienka linią pomiędzy zachętą a niepotrzebnym naciskiem. Ze smutkiem należy stwierdzić, że to drugie  jest powszechne.

Ci rodzice, którzy są natrętni mogą zmusić swoje dziecko do "schowania się do muszli" i spowodować obawę przed popełnieniem błędu, dziecko może być pełne lęku by nie   zawieść CIEBIE.  Jest to złe, żadne dziecko nie potrzebuje i żaden rodzic NIGDY nie powinien zawstydzać lub wprawiać w zakłopotanie z powodu piłkarskiego  występu, zdolności lub rezultatu meczu.  Bądź mniej krytyczny. Dzieci są bardzo twarde i elastyczne, ale z tego samego powodu są także bardzo kruche i potrzebują zaufania i wiary swoich rodziców. To może pochodzić tylko od CIEBIE.


Twoją rolą rodzica jest POMOC dziecku lub pokaz:

 • Zachęty,

 • Cierpliwości,

 • Zrozumienia,

 • Zaufania.

Możesz także POMÓC swojemu dziecku lub innemu przez:

 • Pochwały,

 • Oklaski,

 • Słuchanie,

 • Pokazując zainteresowanie.

Wszystkie te rzeczy mogą pomóc dziecku nie tylko rozwinąć się, ale także" wyjąć więcej z gry". Z Tobą przy sobie dziecko będzie czuło się  niepokonane i bezkonkurencyjne. Otrzyma tyle zaufania od Ciebie, że wszystkie strachy czy wątpliwości znikną. Natrętni rodzice z drugiej strony mogą zniszczyć zaufanie dziecka, napełnić je pełnią strachu i zabrać całą zabawę i przyjemność z gry, która jest czymś naturalnym dla wszystkich uczestników sportu i raz utracona może być bardzo trudna do odtworzenia. 
Twoją rolą nie jest tylko powiedzenie kilku słów zaraz po zakończeniu meczu, lecz także rozmowa przed i po meczu.


Przed meczem:
Nie powinieneś nigdy stawiać żądań przed meczem dziecku: "musisz strzelić gola", "musicie wygrać". Zamiast tego powiedz "baw się dobrze",  'życzę powodzenia". W ten sposób dziecko czuje się zrelaksowane, bez stawiania  zbędnych oczekiwań.


Po meczu:
Kiedy mecz się skończy powiedz swojemu dziecko jak dobrze się spisało,  że jesteś bardzo dumny z niego.  Nie poddawaj krytyce lub nie analizuj sytuacji z boiska. Często  dzieci same dobrze wiedzą, co zrobiły dobrze a co im poszło źle i nie potrzebują przypominania o ich słabym występie oraz nadmiernego chwalenia po dobrym meczu.
Dzieci mają naturalnie wysokie wymagania, co do swojej osoby i mogą być własnymi, najbardziej surowymi krytykami. Jeśli Twój potomek schodzi z boiska zły i krytykuje swój występ musisz po pierwsze i najważniejsze WYSŁUCHAĆ GO.
Dzieci wiedzą, kiedy są okłamywane, więc byłoby niedobrą rzeczą mówienie im, że zagrały dobrze, jeśli same czują inaczej. Zamiast tego ponownie powiedz jak dumny z niego jesteś i spróbuj wyjaśnić, że każdy ma swój lepszy i gorszy dzień. Nie mogą być najlepsi co tydzień na boisku,  że nie tracisz zaufania do nich. Jeśli tak się stanie NIE POZWÓL, aby dziecko rozpamiętywało słaby mecz przez długi czas.
Jeśli Twoje dziecko zagrało świetny mecz, ważne jest, aby nie przesadzać z pochwałą. Ono także same wie na co je stać. Zwykła pochwała i uznanie wystarczą. Wielu rodziców często przechwala swoje pociechy i ostatnią rzeczą, jaką dziecko potrzebuje bez względu na umiejętności jest powiedzenie mu, że będzie gwiazdą.


Podczas meczu:
Podczas zawodów każde dziecko wypatruje znajomej twarzy poza boiskiem,  kogoś, kto pokaże, chociaż troszkę uśmiechu na twarzy, kiwnie głową czy mrugnie oczami. To jest lepsze niż głośne  krzyczenie,  które może oderwać dziecko od gry. Mały znak daje pewność dziecku, że ma wsparcie, że ktoś obserwuje jego każdy ruch. Okrzyki naprawdę mogą mieć negatywny wpływ na grę dziecka i nastawienie podczas gry. Przez subtelną zachętę i uznanie Twoje dziecko w końcu przestanie szukać Ciebie w tłumie i nie będzie potrzebowało imponować Ci czy szukać Twojej aprobaty. To pozwoli mu skoncentrować się na grze i zabawie wolnej od presji.


DLA DZIECI ZABAWA JEST SYNONIMEM SŁOWA GRA, ZAWSZE O TYM PAMIĘTAJ!!!

 

Jeśli jesteś rodzicem, który krzyczy na swoje dziecko, podpowiada bez przerwy, co ma zrobić, skacze przy linii bocznej, nerwowo się zachowuje, dyskutuje z sędzią, z trenerem  swojej drużyny lub  przeciwnej, ma jakieś zarzuty do zawodników  nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem, ponieważ chcesz, aby Twoje dziecko odniosło sukces. Bycie włączonym w sprawy dziecka sugeruje, że jesteś bardzo dobrym rodzicem, któremu leży dobro potomka na sercu.

Jednakże musisz znaleźć złoty środek (równowagę) pomiędzy wsparciem a byciem natrętnym i nigdy nie zapominać, że dzieci widzą piłkę nożną jako świetną zabawę, a nie biorą jej na serio. Traktują ją jako aktywność wolną od reguł dorosłych. Proszę nie zabieraj radości swojemu dziecku !!!

Opracował Tomasz WoźnickI

(zaczerpnięto ze strony Gryf Świdnica za zgodą klubu)

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu

http://www.youtube.com/watch?v=oXOXdIMcips

Film stworzony w ramach programu UEFA RESPECT przez angielską federację piłki nożnej - Football Association.

Film ten to doskonały materiał dydaktyczny dla rodziców dzieci uprawiających piłkę nożną.

Szanuj przeciwnika, szanuj różnice i różnorodność, szanuj GRĘ!

Reklama

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 1

Wyniki

Brak danych.

Tabela ligowa

Młodzicy » II liga

Losowa galeria

OD PRZEDSZKOLA STRZELAM GOLA
Ładowanie...

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.