06-2017

Wypowiedź na temat młodzieżowej piłki nożnej

Wypowiedź na temat młodzieżowej piłki nożnej. Dziennikarz Gazety Wyborczej rozmawia z Jackiem Mazurkiem dyrektorem d/s sportowych Akademii Piłkarskiej Legii W-wa (fragmenty)

Tam przepisy regulują nawet, ile razy w tygodniu może trenować młody piłkarz.

A w Polsce?
- Pełna dowolność. 12-letni legioniści trenują trzy razy w tygodniu, ale równie dobrze mogliby sześć i siedem razy. W Polsce nadal panuje przekonanie, że im więcej, tym lepiej. Doprowadza to do absurdalnych sytuacji, że piłkarz 16-letni trenuje więcej niż senior.Kości i mięśnie wytrzymują?- Młody organizm przyjmie wszystko .Będzi się bardzo dynamicznie rozwijał, wyprzedzał nawet najlepszych w kraju. Trenerzy będą się cieszyć, że ich piłkarz zdobywa MVP turniejów , a drużyny wygrywają rozgrywki. Ale taki piłkarz w wieku 16-18 lat przestanie się rozwijać i zniknie. Silnik samochodowy też można podrasować. Ale skróci się jego żywotność.Tak samo jest z piłkarzami.Czyli w Polsce piłkarz wchodzi do seniorskiego futbolu wypalony?-Jeśli trenujemy jak szaleni, przychodzi moment, w którym piłkarz nie potrafi się skoncetrwać.W piłce seniorskiej przegrywamy nawet z europejskimi średniakami, bo brakuje dynamiki i koncentracji, dzięki której można z siebie wycisnąć maksimum.Polski piłkarz nie może. bo wszystko wyciśnięto z niego, gdy był nastolatkiem.Nie przesadza pan?-Wśród najbardziej utalentowanych piłkarzy jest to proceder nagminny.Przez kilka lat prowadziłem drużynę w roczniku 1992.Trener naszych rywali powiedział kiedyś, że jego piłkarze trenują codziennie.Nawet w Wigilię.W Legii robimy wszystko, by piłkarze mieli przerwę międzysezonową. Trz-cztery tygodnie latem i dwa-trzy zimą  . Kłopot w tym, że w lipcu zgrupowania organizują reprezentacje okręgu.One istnieją także we Francji czy Niemczech,ale tam nikt nie robi przed meczami długich zgrupowań.W Polsce często napinamy się na wynik, bo tego żąda otoczenie. Najczęściej wygrana meczu lub turnieju zaciera sens, jaki ma w sobie szkolenie młodzieży.Angielska federacja piłkarska określa, ile i jak powinien trenować młody piłkarz. - Już dawno Legia sugerowała dyrektorowi sportowemu PZPN Jerzemu Engelowi, że PZPN powinien określić, ile i jak piłkarz powinien trenować. Dotychczas żadnych decyzji nie podjęto. Dziwne, bo na zachodzie zajmują się tym związki. Nie chodzi o ślepe przenoszenie wzorów.W Hiszpani juniorzy trenują raz dziennie, we Francji dwa, ale za to mają ponad 2 miesiące wakacji. trzeba zdecydować,który z systemów lepiej się sprawdza. Najgorszym wyjściem jest nierobienie nic. Podobnych regulacji wymagają mecze.Dlaczego to takie ważne?-Dlaczego polski senior nie jest w stanie zagrać trzech spotkań przez tydzień? W dużej mierze przez błędy w szkoleniu.Mecz jest głównie wysiłkiem beztlenowym, a trening tlenowym.Jeśli nastolatek zaniedbuje ten drugi,w wieku seniorskim będzie szybciej się męczył, bo zabraknie mu podbudowy. Mówiąc obrazowo-najpierw trzeba dotrzeć samochód, by można nim szaleć.Ten proces trwa około 8-12 lat .

AKADEMIA SPORTOWA L-C   VICTORIA CZ-WA
2017-05-28, 11:00:00